scenariusz zajęcia z zakresu wychowania fizycznego nauczyciel: joanna wyszyńska temat kompleksowy: „pogoda zmienną jest”. tema
SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU
WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
NAUCZYCIEL: Joanna Wyszyńska
TEMAT KOMPLEKSOWY: „Pogoda zmienną jest”.
TEMAT DNIA: „Jak wygląda wiatr?” – zestaw zabaw i ćwiczeń ruchowych
rozwijających zwinność i zręczność wg pomysłu nauczyciela.
DOMINUJĄCE OBSZARY EDUKACYJNE: ruchowy.
CELE OGÓLNE:
- zapoznanie z zasadami bezpiecznej zabawy
- rozwijanie sprawności ruchowej
-uświadamianie roli aktywności ruchowej w życiu
- wyrabianie orientacji w przestrzeni
- doskonalenie umiejętności szybkiego reagowania na sygnał
- kształcenie sprawności manualnych rąk
- rozwijanie aparatu mowy poprzez ćwiczenia artykulacyjne
- kształtowanie słuchu fonematycznego
CELE OPERACYJNE:
- zna zasady bezpiecznej zabawy
- wie co to jest skoczność, zwinność i zręczność
- bierze udział w zabawach ruchowych w sali z przestrzeganiem
określonych reguł
- potrafi reagować na sygnały
- potrafi prawidłowo wykonywać polecenia nauczyciela
- przyjmuje właściwą postawę, podczas określonych ćwiczeń
- potrafi kontrolować swoje ciało i wyrażać emocje za pomocą
ruchu
METODY:
Słowna:
- objaśnienie, instrukcja
Czynna:
- m. zadań stawianych dziecku
- m. ćwiczeń
Oglądowa:
- m. uprzystępniania sztuki
FORMY ORGANIZACYJNE:
Praca z całą grupą:
- udział w zabawie orientacyjno-porządkowej „Kto umie słuchać?”
- udział w zabawie ruchowej „Wiatraczki”
- „Wiatr”- zabawa ruchowa przy podkładzie muzycznym
- zabawa oddechowa
- „Ćwiczymy z balonem”- zabawa ruchowa
- udział w zabawie orientacyjno-porządkowej „Pogoda zmienną
jest”
- udział w zabawie muzyczno-ruchowej „Tańczymy lambada”
- zabawa uspokajająca
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Tamburyno, taśma magnetofonowa z nagranymi dźwiękami wiatru,
Piórka, balony, gazety, butelki, szarfy, płyta CD: A. Vivaldi „Cztery
pory roku”.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
I.
Część wstępna
1.
Zbiórka na dywanie.
2.
Krótka rozmowa na temat bezpieczeństwa i omówienie zadań zajęć ,
roli sportu w życiu każdego człowieka,(reagowanie na sygnały,
wyrabianie skoczności i zręczności).
II.
Część właściwa
1.
„Kto umie słuchać?” – zabawa orientacyjno-porządkowa.
Dzieci maszerują po obwodzie koła, każde dziecko bierze z koszyka po
jednym woreczku.
Dzieci chodzą po sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie z woreczkiem
na głowie, a na sygnał n-la „hop!” podrzucają woreczek do góry i
próbują go złapać.
2.
Zabawa ruchowa „Wiatraczki”.
Dzieci wyciągają ręce w bok i obracają się dookoła własnej osi, w ten
sposób szukają sobie miejsca do ćwiczeń.
3.
„Wiatr” – zabawa ruchowa przy podkładzie muzycznym.
Połowa dzieci z grupy jest „drzewami”. Za każdym drzewem staje jedno
dziecko, które jest „wiatrem”.
Zabawa polega na tym, że osoba stojąca z tyłu rusza rękami kolegi na
prawo i lewo lub całym ciałem w zależności od siły wiatru (odgłosy
wiatru nagrane na taśmie magnetofonowej). Następnie na sygnał
nauczyciela dzieci zamieniają się rolami. W czasie trwania całej
zabawy dzieci wydają głosem dźwięki wiatru(szsz…, sss…, uuu…).
4.
„Robimy wiatr” – zabawa oddechowa.
Dzieci wywołują wiatr. Dmuchają na piórka i baloniki starając się, aby
były jak najdłużej w powietrzu. Następnie wywołują wiatr
przedmiotami(butelki, gazety).
5.
„Ćwiczymy z balonem” – zabawa ruchowa.
Dzieci stoją w rozkroku z balonem i wykonują polecenia nauczyciela:
połóżcie balonik z boku, przed sobą, za sobą, podnieście go do góry, a
teraz opuście na dół.
6.
„Pogoda zmienną jest” – zabawa orientacyjno-porządkowa.
Nauczycielka rozdaje dzieciom szarfy. Każde dziecko rozkłada szarfę
przed sobą i wchodzi do jej środka. Na hasło „słońce świeci”- dzieci
wychodzą z szarf i biegają w różnych kierunkach, a na zapowiedź:
„nadciąga burza”- wracają do szarf.
7.
„Tańczymy lambada” – zabawa ruchowo-kołowa ze śpiewem.
Dzieci tańczą w kole trzymając się za: głowę, ramiona…
8.
„Opowieść kształtująca wyobraźnię” – zabawa uspokajająca.
Dzieci leżą na dywanie z zamkniętymi oczami i słuchają utworu
instrumentalnego „Wiosna” z płyty A.Vivaldiego z cyklu „Cztery pory
roku”. Nauczycielka rozpoczyna swoją opowieść: wyobraźcie sobie, że
jesteście motylami fruwającymi nad łąką…
III.
Częsć końcowa
9. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu.