öğretmenli̇k uygulamasi dersi̇ öğretmenlik uygulaması, öğretmen adayının kazanmış olduğu bilgi ve becerilerini bir okul ortamında deneyip gel

ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI DERSİ
Öğretmenlik uygulaması, öğretmen adayının kazanmış olduğu bilgi ve
becerilerini bir okul ortamında deneyip geliştirebilmesi ve mesleğinin
gerektirdiği özellikleri kazanabilmesi için planlanan bir derstir.
Öğrenciler, bu derste dönem sonunda toplanmak üzere birer uygulama
dosyası hazırlayacaktır.
Öğretmenlik Uygulaması Dosyasında Bulunması Gereken Belgeler:
1.
Çalışma Plânı (Ek-5),
2.
Ders Gözlem Formu (Öğretmen adayının kendisinin, gözlem yaptığı
derslerde dolduracağı form) (Ek-9),
3.
Öğretmen adayının anlatacağı derslerle ilgili (ayrıntılı hazırlık
ve dersin işlenişi) uygulama öğretmeni/uygulama öğretim elemanı
tarafından doldurulacak olan değerlendirme formu (Ek-6),
4.
Öğretmen adayı kendisi ders vermiyorsa, ders veren bir başka aday
ile ilgili tuttuğu ders gözlem formu (Ek-9),
5.
Ders Devam Çizelgesi (Ek-7),
6.
Ünitelendirilmiş yıllık plan, günlük plan ve ders planı (Ek-10),
7.
Zümre toplantısı karar örnekleri,
8.
Yoklama defteri, sınıf defteri, nöbet defteri, öğrenci geç kâğıdı,
not defteri, kayıt defteri, A-B demirbaş ve yoğaltım defterleri
gibi okulun işleyişini kayıt altına alan evrakın birer sayfa
fotokopileri
9.
Özlük haklarıyla ilgili belge ve doküman örnekler (Göreve başlama
yazısı, izin, sağlık raporu vb.),
10.
Öğretmen adayının verdiği derslerin günlük planları,
11.
Arasınav / Yılsonu Sınav Değerlendirme Çizelgesi (Ek-8),
Yüksekokuldaki iki saatlik teorik derslerin işlenişi;
*
uygulama okulunda yapılanların öğretim elemanlarının gözetiminde
tartışılması ve öğretmen adaylarının uygulama okulunda izlenmesi,
*
Ders plânlarının gözden geçirilmesi ve imzalanması,
*
Öğretim elemanlarının uygulama okulu öğretmenlerinden uygulama
öğrencileri hakkında aldıkları bilgilerin sınıf ortamında
tartışılması şeklinde olmalıdır.
Amaç
Öğretmenlik uygulaması dersi tamamlandığında öğretmen adayları
aşağıdaki nitelikleri kazanmış olmalıdır:
1.
Uygulama okulunda değişik sınıflarda öğretmenlik yaparak
öğretmenlik mesleğinin yeterliklerini geliştirebilme,
2.
Kendi alanının ders programını anlayabilme, ders kitaplarını
değerlendirebilmeli, ölçme ve değerlendirme yapabilme,
3.
Öğretmenlik uygulaması sırasında kazanmış olduğu deneyimleri
arkadaşları ve uygulama öğretim elemanı ile paylaşarak kendisini
bu yönde geliştirebilme.
Kapsam
Teorik kısmı Yüksekokulda, 6 saatlik uygulama kısmı uygulama okulunda
olmak üzere toplam 8 saat 5 kredilik bir derstir.
Öğretmen adayından bir öğretmene verilen haftalık ders saatinin en az
üç saatinde sınıflara girerek ders yapması, kalan üç saatinde ise
okulda kalarak aşağıda belirtilen çalışmaları yapması ve bu
çalışmaları hazırladığı dosyaya koyması istenir. Aday öğretmenin
okulda yapması istenen çalışmalar şunlardır:
1.
Özellikle o gün öğreteceği konu ile ilgili son hazırlıkları
yapmak,
2.
Tepegöz, fotokopi, çalışma yaprakları ve diğer görsel araçlar gibi
ders araçlarını hazırlamak,
3.
Verdiği dersle ilgili olarak uygulama öğretmeni ile görüşmek,
Kısaca aday öğretmen okulda gününü gözden geçirir, değerlendirir ve
plânlamalar yapar.
Zamanı kalırsa uygulama öğretmeninin vereceği diğer dersleri izler.
Aday öğretmenin okulda geçireceği bu zamanı nasıl kullanacağı kuşkusuz
onun okuldaki uygulama programına bağlı olacaktır.
Uygulama öğretim elemanı öğretmen adayı ile teorik dersinde okullarda
yapılan uygulamalarla ilgili gelişmeleri tartışır ve değerlendirmeler
yapar, bazen de okullara giderek öğretmen adayını izler ve öğretmen
adayının gelişmesine katkı sağlayacak yapıcı önerilerde bulunur.
Bu süreçte, uygulama öğretim elemanı ve uygulama öğretmeni öğretmen
adayına yardım ve destek sağlar ve öğretmen adayı ile yakın işbirliği
yapar. Uygulama öğretmeni, öğretmen adayının dersini belli programa
göre birçok kez baştan sona gözlemler.
Öğretmen adayı uygulama öğretmeni ve uygulama öğretim elemanı ile
yaptığı görüşmelerde üzerinde durulan noktaları, bunlarla ilgili
önerileri dikkatle not alır, bu öneriler üzerinde düşünür ve
çalışmalarını bunları dikkate alarak sürdürür.
İşleyiş
1.
Eğitim Yüksekokullarının öğretmenlik uygulaması dersi kapsamındaki
öğretmen adayları, lisans ve tezsiz yüksek lisans öğretmen
yetiştirme programlarında altı saat, sınıf içi öğretmenlik
uygulaması yapmak üzere seçilmiş okullara gider. Ayrıca
öğretmenlik uygulamasını değerlendirmek amacıyla öğretim elemanı
ile sık sık görüşmeler yapar.
2.
Yüksekokul uygulama koordinatörü, bölüm uygulama koordinatörünce
belirlenen öğretmen adaylarının sayısı, adları ile uygulamadan
sorumlu öğretim elemanları ve seçilmiş uygulama okullarının
adlarını liste halinde milli eğitim müdürlüklerine bildirir.
3.
Milli eğitim müdürlükleri de onayladıkları listeleri, ilgili
uygulama okullarına ve Yüksekokul uygulama koordinatörüne
gönderir.
4.
Yüksekokul uygulama koordinatörü, milli eğitim müdürlüklerince
onaylanan öğretmen adaylarının sayısı, adları ile uygulamadan
sorumlu öğretim elemanlarının adlarını seçilmiş uygulama
okullarına yazılı olarak bildirir.
5.
Yüksekokul ya da bölüm uygulama koordinatörü, seçilen ve milli
eğitim MÜDÜRLÜĞÜ’nce onaylanan okullara giderek okul koordinatörü
ile birlikte uygulama öğretmenlerini belirler.
6.
Uygulama okulu koordinatörü, Yüksekokul uygulama koordinatörünün
gönderdiği öğretmen adaylarının ve uygulamadan sorumlu öğretim
elemanlarının listesini ilgili alan uygulama öğretmenlerine
dağıtır ve onlarla birlikte öğretmenlik uygulaması programını ve
takvimini hazırlar. Uygulama sürecinde öğretmen adaylarının
izleyecekleri okul içi etkinlikleri uygulama öğretmeni ile
birlikte düzenler.
7.
Uygulama öğretmeni, öğretmen adayları ve uygulama öğretim
elemanları ile birlikte uygulama sürecinde izleyecekleri
etkinliklerin, gözlemlerin ve değerlendirmelerin haftalara göre
dağılımını gösteren bir uygulama çizelgesi hazırlar.
8.
Uygulama öğretmeni ve uygulama öğretim elemanı izlediği derslerle
ilgili gözlemlerini dersten sonra öğretmen adayı ile gözden
geçirir, yapıcı bir eleştiri ile tartışarak öğretmen adayına zayıf
yönlerini anlaması ve kendisini geliştirmesi için dönüt verir.
9.
Öğretmen adayı uygulama çizelgesinde belirtilen tüm etkinleri
yerine getirir. Uygulama öğretmeni ve uygulama öğretim elemanından
aldığı dönütler doğrultusunda kendini geliştirir.
10.
Etkinliklerin gerçekleştirilmesinde öğretmen adayı bir başka
öğretmen adayı ile yardımlaşabilir ve birlikte çalışabilir. Bu
durumda sorumlulukların da eşit olarak paylaşılması gerekir.
11.
Uygulama öğretim elemanı, öğretmen adayı ile birlikte her hafta
okulda yapılan uygulamalarla ilgili gelişmeleri gözden geçirir.
Böylece öğretmen adayının uygulamalarda saptadığı ya da
karşılaştığı sorunlar üzerinde daha kapsamlı tartışmalar yapılır.
12.
Uygulamalar sonunda öğretmen adayı devam çizelgesi, öğretmen adayı
için gözlem formu, ders plânı örneği eklerde verilmiştir.
Uygulama Deneyimlerinin Kaydedilmesi ve Dosyalanması
Öğretmenlik uygulaması ile ilgili dosya tutulması çok önemlidir. Bu
dosya, içindeki yaprakların kolayca ekleme ve çıkarma yapılmasına
uygun olmalıdır.
1. Dosyanın başına tüm dönem içinde yapılacak etkinliklerin zaman
çizelgesi ve öğretmen adayının çalıştığı sınıfların bir listesi
konmalıdır.
2.
Öğretmen adayı öğrettiği derslerin plânlarını ve o derslerle
ilgili notlarını ayrı bölümler halinde sırayla dosyaya
yerleştirmelidir.
3.
Öğretmen adayı her dersinden sonra kendi dersini değerlendirerek
yazmalıdır.
4.
Derslerde çözülen problemler, verilen örnekler, sorular uygulanan
öğrenci çalışma yaprakları, yapılan sınavlar ve değerlendirmeleri
dosyada bulunmalıdır.
5.
Dosyada ayrıca uygulama okulunun yönetim ve akademik yapısı ile
ilgili bilgiler, uygulama öğretmenlerinin listesi, okulda uyulması
gereken kurallar, yönerge ve yönetmelikler yer almaktadır.
6.
Öğretmen adayı öğretmenlik uygulaması ve teorik (seminer) dersi
boyunca mesleki açıdan kazandığı deneyimleri yazarak bu dosyanın
ayrı bölümünde tutmalıdır.
Öğretmen adayının birlikte çalıştığı uygulama öğretmeni ve uygulama
öğretim elemanı adayın dosyasını dönem içinde belli zamanlarda
incelemek isteyebilir. Öğretmen adayı uygulama okulunda bulunduğu
zamanlarda dosyasını yanında bulundurmalı ve sürekli güncelleştirmeli.
O güne kadar yapılan her dersle ilgili etkinlikler, değerlendirmeler
ve ders notları tamamlanmış olarak dosyada bulundurulmalıdır.
Değerlendirme
Yüksekokulun belirlediği esaslara göre, uygulamadan sorumlu öğretim
elemanı ve uygulama öğretmeni, öğretmen adayının başarısını ortaklaşa
değerlendirir. Öğretmenlik uygulaması değerlendirme formu (Ek-8)
öğretmen adayının öğretmenlik becerilerindeki gelişmelerini özetlemeye
elverişli bir yapıdadır. Bu nedenle gözlem sırasında doldurulan
formların bir kopyası öğretmen adayına verildiğinden, öğretmen adayı
gelecekteki çalışmalarını bu formda belirtilen görüşlerden
yararlanarak zayıf yönlerini öğretmenlik uygulaması bitmeden önce
düzeltebilir ve öğretmenliğe daha nitelikli olarak başlama olanağı
bulabilir.
1.
Öğretmenlik uygulaması sırasında öğretmen adayının düzenlediği
Dosya, adayın öğretmenlik uygulaması ve seminer dersinde
gösterdiği gelişmelerin ve yaptığı etkinliklerin
değerlendirilmesinde en önemli ölçüttür.
2.
Gözlem yapan uygulama öğretmeni yada uygulama öğretim elemanı
doldurduğu Ders Gözlem Formunu öğretmen adayına dersin bitiminde
gösterir, öğretmen adayının güçlü ve zayıf yönlerini belirleyen,
sözlü ya da yazılı yapıcı dönütler verir.
3.
Öğretmen adayının, öğretmenlik uygulamasında gösterdiği gelişmeler
ve eriştiği öğretmen düzeyi ders gözlem formları esas alınarak
izlenir. Bu ders gözlem formlarına dayalı olarak öğretmen adayının
uygulama başarı notu Öğretmenlik Uygulaması Değerlendirme Formu
doldurularak belirlenir. Bu form, uygulama öğretim elemanı ve
uygulama öğretmeni tarafından doldurulur, ancak öğretmen adayının
başarı notu uygulama öğretim elemanınca verilir.
Bu Ders Materyali Öğretmen Eğitiminde Kullanılmak İçin; YÖK/Dünya
Bankası Milli Eğitimi Geliştirme Projesi Hizmet Öncesi Öğretmen
Eğitimi (1997) kapsamında Eğitim Fakültelerinde öğretmen eğitimiyle
ilgili derslerde kullanılmak üzere yayınlanan kitaptan faydalanılarak
hazırlanmıştır.
EK:5
ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI DERSİ ÇALIŞMA PLÂNI
HAFTA
SEMİNER
ETKİNLİKLER
SON TESLİM TARİHİ
1. Hafta
Genel bilgiler
Dönem Planı
2. Hafta
Ödevin teslim edilmesi Ödevin açıklanması
Öğretmenin dersi nasıl işlediğini gözlem formuyla gözleme
3. Hafta
Ödevle ilgili dönütler Ödevin teslim edilmesi Ödevin açıklanması
Öğretmenin dersi nasıl işlediğini gözlem formuyla gözleme
4. Hafta
Ödevle ilgili dönütler Ödevin teslim edilmesi Ödevin açıklanması
1. Günlük plan yapma
2. Soruları cevaplama
3. İdari işlemler yapma
5. Hafta
Ödevle ilgili dönütler Ödevin teslim edilmesi Ödevin açıklanması
1. Günlük plan yapma
2. Soruları cevaplama
3. İdari işlemler yapma
6. Hafta
Ödevle ilgili dönütler Ödevin teslim edilmesi Ödevin açıklanması
1. Günlük plan yapma
2. Soruları cevaplama
3. İdari işlemler yapma
7. Hafta
Ödevle ilgili dönütler Ödevin teslim edilmesi Ödevin açıklanması
1. Günlük plan yapma
2. Soruları cevaplama
3. İdari işlemler yapma
8. Hafta
Ödevle ilgili dönütler Ödevin teslim edilmesi Ödevin açıklanması
1. Günlük plan yapma
2. Soruları cevaplama
3. İdari işlemler yapma
9. Hafta
Ödevle ilgili dönütler Ödevin teslim edilmesi Ödevin açıklanması
1. Günlük plan yapma
2. Soruları cevaplama
3. İdari işlemler yapma
10. Hafta
Ödevle ilgili dönütler Ödevin teslim edilmesi Ödevin açıklanması
1. Günlük plan yapma
2. Soruları cevaplama
3. İdari işlemler yapma
11. Hafta
Ödevle ilgili dönütler Ödevin teslim edilmesi Ödevin açıklanması
1. Günlük plan yapma
2. Soruları cevaplama
3. İdari işlemler yapma
12. Hafta
Ödevle ilgili dönütler Ödevin teslim edilmesi Ödevin açıklanması
1. Günlük plan yapma
2. Soruları cevaplama
3. İdari işlemler yapma
13. Hafta
Ödevle ilgili dönütler Ödevin teslim edilmesi
Yapılan çalışmaların uygumla okulunda değerlendirilmesi
14. Hafta
Ödevle ilgili dönütler
Yarıyıl sonu değerlendirmesi
Yapılan çalışmaların üniversitede değerlendirilmesi
EK:6
ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI DERS GÖZLEM FORMU
Adı Soyadı: Programı ve Öğretim Türü:
Numarası: Gözlenen Sınıf ve Öğrenci Sayısı:
Uygulama okulu: Gözlenen Ders ve Konu:
Group 5
EK:7
20.... - 20…. ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI DERSİ
DEVAM ÇİZELGESİ
ÖĞRETMEN ADAYININ ADI SOYADI:
NUMARASI:
PROGRAMI ve ÖĞRETİM TÜRÜ:
UYGULAMA OKULU:
GÖZLEMLER
Tarih
Gözlenen Sınıf/Saat
İşlenen Konu
Ders Kitabı
Öğretmenin Adı Soyadı
Öğretmenin İmzası
1.S at
2.Saat
3.Saat
4.Saat
5.Saat
6.Saat
Okul Müdürü
Adı Soyadı/İmzası
Mühür
EK:8
20... - 20... ÖĞRETİM YILI YARIYIL ÖĞRETMENLİK
UYGULAMASI DERSİ DEĞERLENDİRME FORMU
ÖĞRETMEN ADAYININ ADI SOYADI:
NUMARASI:
PROGRAMI ve ÖĞRETİM TÜRÜ:
UYGULAMA OKULU:
UYGULAMA ÖĞRETİM ELEMANI:
ARA DEĞERLENDİRME
YARIYIL SONU DEĞERLENDİRMESİ
U.Ö
U.O.M
U.Ö.E
U.Ö
U.O.M
U.Ö.E
1. Öğretmen adayının derslere devamı ve ilgisi (20 PUAN)
2. Öğretmen adayının öğretmenlik mesleğine uygun tutum ve davranışları
(20 PUAN)
3. Öğretmen adayının Yüksekokul ve uygulama okulundaki görevliler ve
öğrencilerle olan iletişimi (20 PUAN)
4. Öğretmen adayının derse hazırlık notları ve ders plânları (40 PUAN)
ARASINAV/ YARIYIL SONU NOTLARI TOPLAMI
ARASINAV/ YARIYIL SONU NOTLARI
AÇIKLAMALAR:
Uygulama Öğretmeni Uygulama Okul Müdürü Uygulama Öğretim Elemanı
Adı Soyadı Adı Soyadı Adı Soyadı
İmza İmza ve Mühür İmza
U.Ö.E : Uygulama Öğretim Elemanı
U.Ö : Uygulama Öğretmeni
U.O.M : Uygulama Okul Müdürü
EK:9
Ders gözlem formu (gözlem sırasında dikkat edilecek noktalar)
Öğretmen adayı:
Sınıf: Tarih:
Ders:
Öğretmen (ler):
Öğrenci sayısı:
Dersi planlama: Öğretmen, dersini planlamak veya ona hazırlanmak için
dersten önce neler yapmıştır?
Başlangıç: Dersi nasıl başlatmıştır?
Dersin amaçları: Size göre öğretmen bu derste, öğrencilerin neleri
öğrenmesini sağlamaya çalışmaktadır?
Öğretme-öğrenme yaklaşımı: Öğretmen dersini nasıl organize etmekte ve
dersi nasıl geliştirmektedir?
Öğretim yöntemleri: Derste öğrencilerin katıldıkları birbirinden
farklı etkinlik tipleri nelerdir? Öğretmen, dersin her aşamasını nasıl
bir düzenleme ile gerçekleştirmektedir?
İletişim: Öğretmenin sınıftaki ses tonuna dikkat ediniz; öğretmen
yönerge veya açıklamaları sunarken ve soru sorarken ses tonundan nasıl
yararlanmaktadır? Öğretmen, sınıftan kendisine ulaşan dönütleri nasıl
kullanmaktadır?
Etkinlikler arasındaki geçişler: Öğretmen, derste bir etkinlikten
diğerine geçişi nasıl sağlamaktadır?
Öğrencilerin yönetimi: Öğretmen, öğrencilerin davranışlarını nasıl
yönetmektedir? Sınıfı nasıl güdülemektedir? Bireysel çalışmalar veya
grup çalışmalarından nasıl yararlanmaktadır? Övgü ve yaptırımları
nasıl kullanmaktadır? Öğretmen, potansiyel rahatsızlık kaynaklarıyla
ilgili olarak ne yapmaktadır? Ses tonunu değiştirme, öğrenciye bakma,
onun etrafında dolaşma, jest ve mimiklerle iletişimde bulunma gibi
araçlardan nasıl yararlanmaktadır?
Dersi bitirme: Öğretmen dersi nasıl bitirmektedir? Dersi toparlama,
derste öğrenilenleri özetleme yapıyor mu? Derste olup bitenleri gözden
geçiriyor, ileriye yönelik olarak bir şeylerden söz ediyor mu? Dersi
bitirmesi ve sınıfı boşaltması ne kadar zaman alıyor?
Öğrenci çalışmalarını değerlendirme: Öğretmen, öğrencilerin
çalışmalarını ve dersteki ilerlemelerini değerlendirmek için ne
yapıyor?
Yukarıda belirtilmeyen başka düşünceler (varsa)
BEDEN EĞİTİMİ DERS PLÂNI
Eylül 4. Hafta
DERS
BEDEN EĞİTİMİ
SINIF
SÜRE
ÖĞRENME ALANI
ALT ÖĞRENME ALANI
TEMEL BECERİLER
===============
KAZANIMLAR
----------
ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ
------------------
KULLANILAN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ ARAÇ VE GEREÇLER
DERS ALANI:
GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜRECİ
Dikkati Çekme
• Güdüleme
• Gözden Geçirme
• Derse Geçiş
• Bireysel Öğrenme Etkinlikleri (Ödev, deney, problem çözme vb.)
• Grupla Öğrenme Etkinlikleri
(Proje, gezi, gözlem vb.)
• Özet

Değerlendirme
Başlama Devresi:
Esas Devre:
Bitiriş Devresi:
Uygundur
...../09/2014
Beden Eğitimi Öğretmeni
Okul Müdürü
Uygundur

  • BIDATZA 462 ZK 10 DE FEBRERO (OTSAILA) DE
  • HỘI NHẬP QUỐC TẾ VÀ VẤN ĐỀ GIỮ VỮNG
  • TÜRKİYE ATLETİZM FEDERASYONU İL TEMSİLCİSİ TALİMATI BİRİNCİ BÖLÜM AMAÇ
  • SURVEY POLICY THE FOLLOWING DOCUMENT WAS DEVELOPED BY
  • ALUMNO GRUPO MARCA TODAS LAS RESPUESTAS VERDADERAS EN LAS
  • ОБ УТВЕРЖДЕНИИ ФОРМУЛЯРОВ НАЛОГОВЫХ ОТЧЕТОВ ПО ЗЕМЕЛЬНОМУ НАЛОГУ И
  • SULMONA – FACCIATA PALAZZO TABASSI IN VIA E CIOFANO
  • 10 POKYČIAI NEPRIKLAUSOMOS LIETUVOS (19902005) HOLOKAUSTO ISTORIOGRAFIJOJE IR ŠVIETIMO
  • PROPOZYCJA SKŁADU KOMISJI EGZAMINÓW MAGISTERSKICH NA KIERUNKU PIELĘGNIARSTWO STUDIA
  • TERMINOS DE REFERENCIA ADQUIRIR EL MATERIAL VEGETATIVO PARA EL
  • 2 LECTURE USE OF COHERENCE OF LASER LIGHT PHOTON
  • IS YOUR CHILD READY FOR KINDERGARTEN? CON BẠN ĐÃ
  • REJILLA DE TOMA DE AIRE EXTERIOR ALAS TEXTOS DE
  • RÈGLEMENT DU CONCOURS CRÉDIT AGRICOLE SA – AGENCE BIO
  • REFERENCES CITED AIMERS JAMES 2009 BRING IT ON USING
  • A GUIDE TO THE SIMPLIFIED DIVORCE DISSOLUTION OF
  • 5 MORE PRACTICE VOCABULARY 1 MATCH A TO
  • 22 PENJELASAN ATAS PERATURAN JAKSA AGUNG REPUBLIK
  • P ROYECTO DE AUMENTO DE CAPACIDAD DE LA CARRETERA
  • VOCABULARY & GRAMMAR A CHOOSE THE CORRECT ANSWER 1
  • REPUBLIKA HRVATSKA MEĐIMURSKA ŽUPANIJA OPĆINA VRATIŠINEC KOMISIJA ZA IZBOR
  • 3 TEST QUESTIONS – BIT LECTURE 1 OBJECTIVES AND
  • PERFORMANCE MONITORING INDICATOR CRITERIA CHECKLIST GROUP 6 INTRODUCTION
  • PISMO OKÓLNE NR 8 KANCLERZA ZACHODNIOPOMORSKIEGO UNIWERSYTETU TECHNOLOGICZNEGO
  • SPLOŠNA BOLNIŠNICA “DR FRANCA DERGANCA” NOVA GORICA NAROČNIK
  • P6186841 REPUBLIKA HRVATSKA UPUTA BR 6914 MINISTARSTVO FINANCIJA CARINSKA
  • MUNICIPALIDAD DISTRITAL DE CHILCA MDCH ADS N° 0022013MDCHCEPADSSIE
  • GOIKOETXEA MENTXAKA JULE 1 EXPERIENCIA LABORAL Y DISFRUTE BECAS
  • UPDATED NOV 07 STATEMENT OF SUPPORT THE STATEMENT OF
  • OBČINA CERKNO BEVKOVA ULICA 9 5282 CERKNO TEL 05